Ο μη κερδοσκοπικός Συνεταιρισμός περιορισμένης ευθύνης με την επωνυμία: «ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ – Οργανισμός Συλλογικής Διαχείρισης Πνευματικών Δικαιωμάτων Διευθυντών Φωτογραφίας, Σκηνογράφων, Επεξεργαστών Τελικής Σύνθεσης (Μοντέρ), Ηχοληπτών, Ενδυματολόγων, ιδρύθηκε το 1994 βάσει του Ν. 2121/93 άρθρο 34 παρ. 2 και λειτουργεί ως οργανισμός συλλογικής διαχείρισης.

Σκοπός του Συνεταιρισμού είναι η διαχείριση και προστασία των περιουσιακών πνευματικών δικαιωμάτων των μελών του.

Παλαιότερα Δ.Σ.
25/11/2016 έως 24/03/2019 
Πρόεδρος Παπαδημητρίου Πάνος
Αντιπρόεδρος Αρβανίτη Μάχη
Γεν. Γραμματέας Δρακουλαράκος Γιάννης
Ταμίας Μαγγίρα Μαρία
Μέλη Δασκαλοθανάσης Γιάννης
Παπαδημητρίου Νίκος
Τσιτσόπουλος Γιώργος
19/11/2013 έως 6/11/2016
Πρόεδρος Παπαδημητρίου Πάνος
Αντιπρόεδρος Παπαδημητρίου Νίκος
Γεν. Γραμματέας Ζουράρη Κατερίνα
Ταμίας Αρβανίτη Μάχη
Μέλη Δασκαλοθανάσης Γιάννης
Δρακουλαράκος Γιάννης
Κριαράκης Γιάννης
06/09/2012 έως 03/11/2013
Πρόεδρος Παπαδημητρίου Πάνος
Αντιπρόεδρος Παπαδημητρίου Νίκος
Γεν. Γραμματέας Ζουράρη Κατερίνα
Ταμίας Αρβανίτη Μάχη
Μέλη Γρίβας Αλέξης
Δασκαλοθανάσης Γιάννης
Δρακουλαράκος Γιάννης
Κριαράκης Γιάννης
Σμαραγδής Νίκος
19/7/2011 έως 12/07/2012
Πρόεδρος Παπαδημητρίου Πάνος
Αντιπρόεδρος Παπαδημητρίου Νίκος
Γεν. Γραμματέας Κριαράκης Γιάννης
Ταμίας Αρβανίτη Μάχη
Υπεύθυνος Ακίνητης Περιουσίας Κριαράκης Γιάννης
Μέλη Γρίβας Αλέξης
Δασκαλοθανάσης Γιάννης
Δρακουλαράκος Γιάννης
Ζουράρη Κατερίνα
Σμαραγδής Νίκος
9/12/2010 έως18/7/2011
Πρόεδρος Παπαδημητρίου Πάνος
Αντιπρόεδρος Παπαδημητρίου Νίκος
Γεν. Γραμματέας Κριαράκης Γιάννης
Ταμίας Αρβανίτη Μάχη
Υπεύθυνος Ακίνητης Περιουσίας Κριαράκης Γιάννης
Μέλη Αθανασόπουλος Μαρίνος
Δασκαλοθανάσης Γιάννης
Δρακουλαράκος Γιάννης
Ζουράρη Κατερίνα
Σμαραγδής Νίκος
13/11/2008 έως 21/11/2010
Πρόεδρος Παπαδημητρίου Πάνος
Αντιπρόεδρος Παπαδημητρίου Νίκος
Γεν. Γραμματέας Σακκελαρίου Αθηνά
Ταμίας Ζωϊοπούλου Γιούλα
Υπεύθυνοι Δημ. Σχέσεων Ζωγράφος Τάσος
Δαπόντε Χρύσα
Υπεύθυνος Ακίνητης Περιουσίας Γιαννούλης Σταμάτης
Μέλη Δρακουλαράκος Γιάννης
Τσιτσόπουλος Γιάννης
26/09/2008 έως 12/11/2008
Πρόεδρος Ζωγράφος Τάσος
Αντιπρόεδρος Παπαδημητρίου Νίκος
Γεν. Γραμματέας Σακκελαρίου Αθηνά
Ταμίας Ζωϊοπούλου Γιούλα
Μέλη Γιαννούλης Σταμάτης
Δαποντέ Χρύσα
Δρακουλαράκος Γιάννης
Παπαδημητρίου Πάνος
Τσιτσόπουλος Γιάννης
18/2/2008 έως 24/9/2008
Πρόεδρος Σμαραγδής Νίκος
Αντιπρόεδρος Παπαδημητρίου Νίκος
Γεν. Γραμματέας Ζωγράφος Τάσος
Ταμίας Ζωϊοπούλου Γιούλα
Μέλη Γιαννούλης Σταμάτης
Δαποντέ Χρύσα
Δρακουλαράκος Γιάννης
Παπαδημητρίου Πάνος
Τσιτσόπουλος Γιάννης
11/12/2005 έως 17/2/2008
Πρόεδρος Σμαραγδής Νίκος
Αντιπρόεδρος Αθανασόπουλος Μαρίνος
Γεν. Γραμματέας Παπαδημητρίου Πάνος
Ταμίας Δρακουλαράκος Γιάννης
Υπεύθυνη Ακίνητης Περιουσίας Οργανισμού Δημητριάδη Μαρία
Μέλη Ζωγράφος Τάσος
Κουμουνδούρος Τάκης
17/2/2005 έως 1/12/2005
Πρόεδρος Σμαραγδής Νίκος
Αντιπρόεδρος Αθανασόπουλος Μαρίνος
Γεν. Γραμματέας Παπαδημητρίου Πάνος
Ταμίας Δρακουλαράκος Γιάννης
Υπεύθυνη Ακίνητης Περιουσίας Οργανισμού Δημητριάδη Μαρία
Μέλη Ζωγράφος Τάσος
Κριαράκης Γιάννης
17/12/2004 έως 26/1/2005
Πρόεδρος Νούνεσης Σπύρος
Αντιπρόεδρος Κριαράκης Γιάννης
Γεν. Γραμματέας Σμαραγδής Νίκος
Ταμίας Δάφνος Προκόπης
Υπεύθυνη Δημ. Σχέσεων & Τύπου Δαπόντε Χρύσα
Υπεύθυνος Ακίνητης Περιουσίας Οργανισμού Παπαδημητρίου Πάνος
Μέλος Ζωγράφος Τάσος
27/10/2003 έως 9/12/2004
Πρόεδρος Νούνεσης Σπύρος
Αντιπρόεδρος Κριαράκης Γιάννης
Γεν. Γραμματέας Κατσένης Γιώργος
Ταμίας Δάφνος Προκόπης
Υπεύθυνη Δημ. Σχέσεων & Τύπου Δαπόντε Χρύσα
Υπεύθυνος Ακίνητης Περιουσίας Οργανισμού Παπαδημητρίου Πάνος
Μέλος Αλεξάκης Τάσος
28/7/2003 έως 2/10/2003
Πρόεδρος Νούνεσης Σπύρος
Αντιπρόεδρος Αθανασόπουλος Δημήτρης
Γεν. Γραμματέας Κατσένης Γιώργος
Ταμίας Καραδήμος Γιώργος
Μέλος Μπαράτση Αριστέα
14/10/2001 έως 27/5/2003
Πρόεδρος Καραγιάννης Σπύρος
Αντιπρόεδρος Νούνεσης Σπύρος
Γεν. Γραμματέας Κατσένης Γιώργος
Ταμίας Καραδήμος Γιώργος
Μέλη Αθανασόπουλος Δημήτρης
Ασβεστά Λία
23/6/1999 έως 6/7/2001
Πρόεδρος Καραγιάννης Σπύρος
Αντιπρόεδρος Νούνεσης Σπύρος
Γεν. Γραμματέας Ασβεστά Λία
Ταμίας Καραδήμος Γιώργος
Μέλη Αθανασόπουλος Δημήτρης
Κατσένης Γιώργος
4/8/1997 έως 20/6/1999
Πρόεδρος Καραγιάννης Σπύρος
Αντιπρόεδρος Αλεξάκης Τάσος
Γεν. Γραμματέας Σαντατσόγλου Χρίστος
Ταμίας Καραδήμος Γιώργος
Μέλη Αθανασόπουλος Δημήτρης
Κατσένης Γιώργος
13/12/1994 έως 11/7/1997
Πρόεδρος Σμαραγδής Νίκος
Αντιπρόεδρος Καραγιάννης Σπύρος
Γεν. Γραμματέας Χαλκιάς Αντώνης
Ταμίας Αθανασόπουλος Δημήτρης
Μέλη Μπαρδάκος Τάκης
Κουμουνδούρος Τάκης
Παλαιότερα Ε.Σ.

Από τις 29/11/2018 το Εποπτικό Συμβούλιο απαρτίζεται από τα εξής μέλη, έπειτα από την παραίτηση του μέλους του Εποπτικού Συμβουλίου κας. Δαπόντε Χρύσας.

Ζωϊοπούλου Αγλαϊα (Γιούλα)
Δάφνος Προκόπης
Μιχελής Γεώργιος

Από τις αρχαιρεσίες στις 20 Νοεμβρίου 2016, εξελέγη νέο Εποπτικό Συμβούλιο στον Οργανισμό ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ, που απαρτίζεται από τα εξής μέλη:

Δαπόντε Χρύσα
Ζωϊοπούλου Αγλαϊα  (Γιούλα)
Δάφνο Προκόπη